Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Is ontwikkelaar nog een knelpuntberoep?

14 februari 2022 - 10:58AchtergrondCarrièreVDAB
William Visterin

Is de it’er, en met name de analist-ontwikkelaar, nog een zwaar knelpuntberoep in Vlaanderen? Steeds minder, zo blijkt.

Op de knelpuntberoepenlijst voor 2022, die arbeidsbemiddelaar VDAB  (Vlaamse Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Beroepsopleiding) recent bekendmaakte, staan 207 beroepen. Dat zijn er zeventien meer dan vorig jaar. Op deze lijst veel jobs in techniek, bouw en zorg. Maar ook een aantal it-beroepen.

In die nieuwe lijst van knelpuntberoepen staan meer bepaald zes it-profielen, waarvan twee als ‘zwaar knelpuntberoep’ worden bestempeld: bedrijfsanalist ict en integratie en implementatie-expert ict. Deze stempel danken de twee eraan omdat er op de arbeidsmarkt te weinig profielen van beschikbaar zijn. En als ze wel beschikbaar zijn, hebben ze al te vaak te weinig scholing of ervaring.

Deze knelpunten krijgen in de nieuwe lijst van de VDAB dan ook de klassieke gevarendriehoek naast zich.

Vier gewone knelpunten

Naast deze twee zware ict-knelpunten zijn er ook vier ‘gewone’ knelpuntberoepen in de lijst terug te vinden: analistontwikkelaar ict, netwerkbeheerder, databankbeheerder en ict-verantwoordelijke.

De zes ict-knelpuntberoepen – zowel zware als gewone dus – gaan al enkele jaren mee. Alleen de verantwoordelijke ict is relatief nieuw in de lijst. Die dook liet zich in 2020 zien op de knellijst.

De analistontwikkelaar ict is klassiek het zwaarste knelpuntberoep voor ict, maar moet wel terrein prijsgeven. Zo staat hij voor het eerst in jaren niet meer in de top tien van zwaarste knelpuntberoepen –  waar de verpleegkundige dit jaar de top tien aanvoert. Vorig jaar stond hij dus op negen, maar zowel in 2020 én in 2019 stond hij op drie. De spanning op de arbeidsmarkt naar analistontwikkelaars neemt dus af.

Als we het bekijken op niveau van het aantal vacatures (geregistreerd door de VDAB) dan blijft de analistontwikkelaar van alle it-jobs wel nog de topper. Voor dit profiel waren er de voorbije twaalf maanden (periode feb 2021 – jan 2022) ruim 3.500 vacatures.

De bedrijfsanalist ict was in dezelfde periode goed voor 1.324 vacatures. Voor de verantwoordelijke ict waren er 757 vacatures en voor de integratie en implementatie expert ict 1.612. De netwerkbeheerder had er 976 en de databankbeheerder 428 vacatures op één jaar tijd in Vlaanderen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    werken typen kantoor
    ActueelCarrière

    Dit zijn de drie ‘zware’ it-knelpuntberoepen

    AchtergrondCarrière

    Visterin Verdiept: Dé zeven it-knelpuntberoepen

    OpinieCarrière

    Ontwikkelaar van toekomst bezit deze 4 skills

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs