Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief
Rechtspraak

ASML weigerde Syriër terecht als werknemer

21 juni 2023 - 13:34ActueelCarrièreASML
Alfred Monterie

Chipmachinemaker ASML mag technici uit Syrië, Iran, Noord-Korea of Cuba terecht werk weigeren als deze sollicitanten geen Nederlandse nationaliteit of een permanente verblijfsvergunning voor Nederland hebben. Sollicitanten uit deze zogenoemde schurkenstaten komen niet in aanmerking voor specifieke functies. Het College voor de Rechten van de Mens vindt dat dit onderscheid niet is verboden vanwege een wettelijke uitzondering.

ASML mag van dit College een aanvullende eis van nationaliteit stellen omdat de Amerikaanse exportregels (Export Administration Regulations) gelijkgesteld kunnen worden aan zogenoemde algemeen verbindende voorschriften. Bij de vervaardiging van geavanceerde chipmachines past ASML complexe Amerikaanse technieken toe die niet alleen voor civiele zaken maar ook voor militaire doeleinden gebruikt kunnen worden. De VS heeft bepaald dat deze technieken in principe niet naar eerdergenoemde ‘schurkenstaten’ mogen worden geëxporteerd. Amerikaanse regelgeving bepaalt dat werknemers uit deze landen niet met deze ‘dual use’ technieken mogen werken en hier geen toegang toe mogen hebben, meldt het AD in een bericht hierover.

In 2020 solliciteerde een Syrische elektro-ingenieur bij ASML op een vacature voor testingenieur. Na een sollicitatieprocedure van een halfjaar kreeg hij een dag voordat hij het contract zou tekenen te horen dat hij de baan toch niet kreeg, vanwege zijn nationaliteit. 

Zijn zulke gevallen niet gewoon discriminatie?, wilde antidiscriminatiebureau Radar (Regionale Anti Discriminatie Actie Raad) weten. De stichting uit Rotterdam spande bij het College voor de Rechten van de Mens een zaak aan tegen ASML. Als het College ASML ongelijk zou geven en een man met alleen de Syrische nationaliteit moet aannemen, riskeert het bedrijf uit Veldhoven hoge boetes en strafrechtelijke vervolging in de VS. Ook zei ASML het risico te lopen van die Amerikaanse technieken te worden uitgesloten. Dat zou consequenties hebben voor het primaire productieproces. Ook zijn er dan risico’s op sancties voor de werknemer(s) in kwestie. Het College verwierp de bezwaren van Radar.  

Lees het oordeel van het College.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Weer bedrijfsgeheimen bij ASML ontvreemd

    ActueelCarrière

    ASML kreeg vorig jaar 300.000 sollicitanten

    ActueelCarrière

    ASML-medewerker nam geheimen mee naar Huawei

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs