Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
    • Inzendingen
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Home » Security & Awareness

Russen maken cloud onveilig 

Rusland, hackers
[Foto: Gopixa/Shutterstock.com]
27 februari 2024 - 11:59ActueelSecurity & Awareness
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Russische staatshackers hebben hun aandacht verlegd naar aanvallen op de cloud en de infrastructuur daarachter. Ze richten zich op het stelen van tokens die toegang geven tot deze grote decentrale netwerken. Hiervoor waarschuwt het Britse National Cyber Security Centre (NCSC) en zijn Five Eyes-partners, een groep van samenwerkende cybersecurityorganisaties uit de Angelsaksische landen.

De afgelopen twaalf maanden is de werkwijze veranderd van Russische hackers-groepen zoals APT29 (Cozy Bear) die nauw samenwerken met de Russische buitenlandse spionagedienst SVR. Ze kapen de inloggegevens van iemands account en installeren hun eigen apparaten in de cloud-omgeving van het slachtoffer. Ook kraken ze een systeemaccount door alle mogelijke wachtwoord-combinaties te proberen. Nog effectiever is ‘password spraying’ waarbij aanvallers zich op meerdere accounts richten met een beperkte set veel voorkomende wachtwoorden. Zodra de initiële toegang is verkregen, is de actor in staat zeer geavanceerde capaciteiten in te zetten. Traditionele aanvalsmethoden zoals het misbruiken van kwetsbaarheden in software raken meer op de achtergrond.

Denktanks

De Russen doen dit omdat veel Westerse denktanks en doelwitten in de gezondheidszorg en energiesector zijn overgestapt op een cloud-gebaseerde infrastructuur. Recent valt een uitbreiding van de cloud-aanvallen waar te nemen naar de luchtvaart, het onderwijs, de wetshandhaving, gemeenten, provincies, financiële instellingen van de overheid en militaire organisaties.

De Russische geheime dienst SVR zat achter het compromitteren van de toeleveringsketen van SolarWinds-software in 2020. Ook werden met succes organisaties aangevallen die betrokken waren bij de ontwikkeling van het Covid-19-vaccin.

Het rapport van het Britse NCSC geeft ook een overzicht van de maatregelen ter bescherming tegen aanvallers. 

Meer over

Hackers

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Overheid

    Nieuw Nederlands centrum beschermt kritieke Noordzee-infrastructuur

    Security & Awareness

    België hekkensluiter op vlak van cyberverzekering

    toetsenbord met security-icoontjes in de vorm van sloten die open en dicht zitten.
    Security & Awareness

    Belgisch Acen bouwt open-source cybersecurityplatform voor Europese ‘digitale soevereiniteit’

    Security & Awareness

    Revolut gehackt zonder ook maar iets te hacken

    Security & Awareness

    Low-code-apps lekken data door verkeerd vinkje

    Security & Awareness

    Cy­ber­weer­baar­heid draait om sa­men­wer­king met markt

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs