De federale overheid heeft in de achtergrond een alternatief voor de identiteitsapp Itsme gelanceerd. De app MyGov.be, die al langer bestaat, kreeg medio oktober een digitale sleutel waarmee burgers kunnen inloggen op overheidswebsites zoals Tax-on-web en My Pension. De lancering gebeurde opvallend geruisloos, vooral vergeleken met de initiële aankondiging van de app vorig jaar. 
Het initiatief past in een strategie die al meerdere jaren loopt. In 2022 kondigde toenmalig staatssecretaris Mathieu Michel aan dat de overheid werk maakte van een eigen authenticatiesysteem. De reden was tweeërlei: bezorgdheid over een mogelijke buitenlandse overname van Itsme en onvrede over de kosten.
Topambtenaar Frank Robben van de Kruispuntbank Sociale Zekerheid en Smals uitte destijds scherpe kritiek. Hij beschuldigde Itsme ervan vanuit een monopoliepositie buitenproportionele kosten aan te rekenen die uiteindelijk door de belastingbetaler worden gedragen.
Geen vervanging
MyGov.be werd vorig jaar al gelanceerd als digitale portefeuille voor overheidsdocumenten en telt inmiddels meer dan 400.000 gebruikers. Met de nieuwe inlogfunctie kunnen burgers nu zelf kiezen waarmee ze zich authenticeren bij overheidsdiensten. De app werkt via QR-codescannen en pincode, vergelijkbaar met Itsme. Ironisch genoeg moet je de MyGov-app zelf activeren met je eID, kaartlezer of… Itsme.
De overheid benadrukt dat MyGov geen vervanging is voor Itsme, maar een extra keuzemogelijkheid. De samenwerking met de private authenticatiedienst blijft bestaan. Wel wordt MyGov nog verder uitgebreid met functies zoals digitaal ondertekenen en inloggen op overheidsdiensten in andere EU-lidstaten.
