Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Oude programmeertalen vergaan niet

18 juni 2021 - 13:40AchtergrondSoftware Innovation
Diederik Toet

Het lijkt wel onkruid. Oude programmeertalen die maar blijven terugkomen, wat er ook gebeurt. Is het goed of slecht dat talen als Assembler, Fortran en Cobol nu nog nodig zijn?

Een opmerkelijk bericht op Computable. Enkele oude programmeertalen winnen weer aan populariteit, blijkt uit een recente lijst van Tiobe. Het Eindhovense software-onderzoeksbureau stelt regelmatig de Tiobe Index van veelgebruikte softwaretalen samen.

Zo prijkt Assembler plots op de negende plaats van populaire programmeertalen, waar zij vorig jaar nog op plaats veertien stond. Assembler (in het Engels Assembly) ontstond in 1947 en gaat dus al bijna 75 jaar mee. Tegenwoordig wordt de taal vooral gebruikt voor ingebedde systemen, iot-apparaten en hobby-projecten, vertelt Seppe Vanden Broucke, professor aan de UGent en KU Leuven, aan Computable.

Oude krijger, grootste stijger

Fortran is een oude krijger én de grootste stijger in de lijst: hij flitst van plaats 37 naar 17. De taal, ontstaan in de jaren vijftig, blijkt vooral populair voor wetenschappelijke projecten waarbij machine learning belangrijk is.

Ook Cobol doet nog aardig mee in de programmeerwereld. De taal lijkt springlevend en staat op nummer 25 van de lijst van Tiobe. Springlevend? Cobol wordt vooral ingezet om oude systemen aan de praat te houden en zolang die legacy niet is vervangen, blijft Cobol nodig.

Tot slot is ook de revival van querytaal SQL opvallend. Volgens professor Vanden Broucke komt dit door de komst van NewSQL, zoals MongoDB, en cloudgerichte databanken zoals Snowflake. ‘Het duurt waarschijnlijk nog vele jaren voordat SQL dood valt te noemen.’

Wat vindt u?

Onkruid vergaat niet en sommige programmeertalen blijkbaar evenmin. De recente opmars van oude talen is opvallend en dus is Computable benieuwd naar uw mening.

Waarvoor gebruikt u nog oude programmeertalen? Is het positief of juist negatief dat oude talen ook nu nog veel worden toegepast? Wordt het niet tijd om afstand te nemen van legacysystemen, al was het maar omdat steeds minder mensen kennis van de benodigde oude programmeertalen hebben?

Meer over

CobolFortran

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    AchtergrondSoftware Innovation

    Visterin Verdiept: Comeback van oude programmeertalen

    OpinieCarrière

    Toekomst van programmeren is collaborative

    Programmeren coderen programmeertaal coding
    AchtergrondCarrière

    Ontwikkelaars haten deze programmeertalen het meest

    ActueelSecurity & Awareness

    Exotische talen in de gratie van cybercriminelen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs