Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Ai: vertrouwen is goed, maar is controle beter?

25 maart 2019 - 09:23MagazineInnovatie & Transformatie
Wilbert van Beek
Wilbert van Beek

‘Vertrouwen is goed, controle is beter.’ Een bekende uitspraak die de vinger op de zere plek legt. Controle is wat de mens wil, ook op het gebied van technologie. Dat zou zomaar de reden kunnen zijn dat er een bepaalde angst heerst rondom artificial intelligence (ai).

Ai speelt, wellicht ongemerkt, al een grote rol in ons leven. Denk aan de inzet van chatbots, zelfrijdende auto’s en virtuele assistenten als Alexa. Het brengt ons gemak, toch vertrouwen we er niet volledig op. Liever hebben we zelf de touwtjes in handen. De vraag is of dat terecht is.

Hoewel verschillende ai-toepassingen ‘gewoon’ zijn geworden, zijn er ook situaties waarin we liever een persoon tegenover ons hebben. Moeten we dat idee niet loslaten? Stel je voor dat alle informatie waarover huisartsen beschikken wordt gebundeld in één supercomputer. Dan heeft de arts toegang tot de kennis en kunde van zijn mede-artsen en kan er sneller en preciezer een diagnose worden gesteld. Toch wordt niet iedereen er enthousiast van als een computer dit bepaalt. We hebben angst voor het onbekende en een gebrek aan vertrouwen. We zijn bang dat het systeem fouten maakt. Bovendien hebben we behoefte aan emotionele betrokkenheid, zeker als het om persoonlijke problemen gaat.

Ik ben een fervent voorstander van de inzet van ai, maar maak de kanttekening dat we niet aan menselijkheid voorbij moeten gaan. We kunnen de huisarts wel willen vervangen door een supercomputer, maar daar is de maatschappij nog niet aan toe. Wellicht is het een kwestie van wennen, zoals het bij reisbureaus is gegaan. Boekte iedereen voorheen zijn vakantie via een reisbureau, googlen we er tegenwoordig liever zelf op los. Uitfasering is de sleutel tot succes: door eerst te werken met een mixmodel, waarbij mens en technologie hand in hand gaan, gunnen we de mens gewenning. En over tien jaar, dan kunnen we ons misschien niet eens voorstellen dat we met een verkoudheidje ‘vroeger’ naar de dokter stapten.

Ja, de auto remt sneller dan een mens ooit zou kunnen. En ja, door slimme data-analyse wordt een klantenservice vele malen efficiënter. Maar laten we niet te hard van stapel lopen. Vertrouwen moet groeien. En tot die tijd hebben we liever, in elk geval nog een beetje, controle.

Auteur Wilbert van Beek is commercieel directeur bij Ictivity.

Dit artikel verscheen eerder in Computable Magazine nummer 1 2019.

Meer over

Kunstmatige intelligentie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Apple bepaald geen voorloper met ai

    AchtergrondInnovatie & Transformatie

    Nvidia lanceert 20 nieuwe ai-fabrieken in Europa, maar passeert België

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Onkraakbaar: België en Luxemburg delen eerste grensoverschrijdende quantumverbinding

    Quantum
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Grote overname quantumcomputing: IonQ koopt Oxford Ionics

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Snowflake zet met koop Crunchy Data in op ai-compatibele databases

    troffee
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Deze personen en projecten maken (grote) kans op een Computable Award

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs