Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
    • Inzendingen
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Home » Security & Awareness

Banken aansprakelijk voor phishingschade: rechtbank zet slachtoffers in het gelijk

09 februari 2026 - 11:17ActueelSecurity & Awareness
William Visterin
William Visterin
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

Twee recente vonnissen van de Nederlandstalige ondernemingsrechtbank Brussel verschuiven de aansprakelijkheid bij phishing nadrukkelijk richting banken. In beide zaken moesten de betrokken banken als betalingsdienstaanbieder de slachtoffers vergoeden, ondanks dat de gebruikers zelf acties hadden ondernomen die tot de fraude leidden.

In de eerste zaak had een slachtoffer na phishing een valse bankapplicatie geïnstalleerd en zelfs een waarschuwingsmail ontvangen. In de tweede zaak verliep de fraude via een tekortkoming in het Itsme-systeem dat de bank zelf in haar betalingsdiensten had geïntegreerd. Toch oordeelde de rechtbank in beide gevallen dat de bank moet terugbetalen.

De vonnissen lijken alvast duidelijk te maken dat de terugbetalingsverplichting van de bank het uitgangspunt is, en onbeperkte aansprakelijkheid van de gebruiker de uitzondering. Alleen wanneer de bank kan bewijzen dat de gebruiker grof nalatig is geweest, kan deze aansprakelijk worden gesteld. Maar die bewijslast rust volledig bij de bank, en bij twijfel wordt de bank in het ongelijk gesteld.

Overmacht door Itsme

Nele Somers, advocaat ondernemingsrecht bij Artes die de vonnissen signaleerde, benadrukt dat bij de beoordeling van grove nalatigheid moet worden uitgegaan van een hoog beschermingsniveau ten voordele van de gebruiker. ‘Opvallend is ook dat banken geen overmacht kunnen inroepen door te verwijzen naar tekortkomingen in systemen van derden, zoals Itsme’, merkt Somers op.

De uitspraken kunnen behoorlijke gevolgen hebben voor de financiële sector. Banken zullen mogelijk meer moeten investeren in preventieve maatregelen en detectiesystemen. De vonnissen onderstrepen in elk geval dat consumenten niet automatisch alle risico’s dragen wanneer ze het slachtoffer worden van steeds geavanceerdere fraudetechnieken.

Volgens Hannah Cloetens, woordvoerster itsme, was geen betrokken partij bij de rechtszaak in kwestie. ‘Itsme heeft geen weet van de veronderstelde systeemfout waarvan sprake. In ieder geval wijst itsme erop dat de rechtbank de claims van de bank inzake een veronderstelde systeemfout ook heeft afgewezen.’

Meer over

BankenPhishing

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Belnet getroffen door zero-dayaanval via Fortinet-technologie

    Data & AI

    Twee op drie kreeg al met een ai-incident te maken

    Security & Awareness

    Jaarbeurs brengt Cybersec naar India

    Security & Awareness

    Microsoft geeft Copilot meer zelf­stan­dig­heid

    Security & Awareness

    Waar­schu­wing voor actief misbruik Citrix-lekken

    Security-check-luchtvaart-aviation-cybersecurity
    Security & Awareness

    Supply chain security is groeiende kopzorg voor Belgische bedrijven

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs