Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
    • Inzendingen
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief
Onderstaande bijdrage is van een externe partij. De redactie is niet verantwoordelijk voor de geboden informatie.
techoutlet

Na ChipSoft: NIS2 Zorg maakt ketenveiligheid in de zorg bestuurstaak

24 april 2026techoutlet.eu

Na ChipSoft: NIS2 maakt ketenveiligheid in de zorg bestuurstaak
Begin april ontdekte softwareleverancier ChipSoft afwijkingen in zijn systemen. Op 16 april bevestigde het bedrijf dat het om een ransomware-aanval ging en dat patiëntgegevens, waaronder medische gegevens, waren ontvreemd. Volgens NOS gebruikt zo'n 70 procent van de Nederlandse ziekenhuizen software van ChipSoft — waardoor één incident direct tientallen zorginstellingen raakte. Patiëntportalen gingen offline, VPN-verbindingen werd

Na ChipSoft: NIS2 maakt ketenveiligheid in de zorg bestuurstaak

Begin april ontdekte softwareleverancier ChipSoft afwijkingen in zijn systemen. Op 16 april bevestigde het bedrijf dat het om een ransomware-aanval ging en dat patiëntgegevens, waaronder medische gegevens, waren ontvreemd. Volgens NOS gebruikt zo’n 70 procent van de Nederlandse ziekenhuizen software van ChipSoft — waardoor één incident direct tientallen zorginstellingen raakte. Patiëntportalen gingen offline, VPN-verbindingen werden verbroken. Precies dit ketenrisico wil de naderende Cyberbeveiligingswet beperken.

Keten is geen bijzaak meer

De wet, de Nederlandse uitwerking van NIS2, treedt naar verwachting in het tweede kwartaal van 2026 in werking, afhankelijk van de behandeling in de Eerste Kamer op 19 mei. Ziekenhuizen, GGD’en en veel ggz-instellingen vallen onder de zorgplicht. Die plicht stopt niet bij de eigen voordeur. Zorginstellingen worden medeverantwoordelijk voor de digitale weerbaarheid van hun toeleveranciers — van EPD-systeem tot medische apparatuur tot beheerde werkplekken.

Dat het ketenrisico geen theorie is, bleek eerder dit jaar ook in Duitsland. Volgens het Cybersecuritybeeld Nederland 2025 van de AIVD werd apotheekgroothandel AEP daar geraakt door ransomware, waarna de bevoorrading van apotheken stagneerde.

Wat zorgorganisaties nu al moeten organiseren

Onder NIS2 moet de basis aantoonbaar op orde zijn:

  • Incidentisolatie bij EPD-leveranciers, procedureel vastgelegd en recent getest
  • Immutable back-ups met een geverifieerde restore
  • Beheerde endpoints met phishing-resistente MFA
  • Disaster Recovery Plan dat rekent op dagen uitval, niet uren
  • Monitoring van afwijkend gedrag van gebruikers én apparaten

“Ziekenhuizen vragen sinds april echt andere dingen in offertes,” zegt Michel Heinst, CEO van TechOutlet.eu. “Vroeger ging het om specs. Nu om configuratiebewijs en herstelprocedures.”

Meer over NIS2 en zakelijke hardware voor de zorg: NIS2 cybersecurity zakelijke hardware.

Over TechOutlet.eu — B2B-leverancier van ICT-hardware van o.a. HP inc, Lenovo, Dell, Microsoft Surface voor Nederland, België, rest van EU sinds 2014.

Meer lezen

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Populaire berichten

    Meer artikelen
    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs