Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief
Nieuw logo

Kaspersky ondervindt amper hinder Rusland-ban

02 november 2023 - 09:303 minuten leestijdActueelOverheidComputableEuropese UnieKaspersky Lab
William Visterin

Kaspersky heeft als securitybedrijf met Russische roots in de praktijk amper hinder van de economische sancties die zijn opgelegd aan Rusland. ‘Onze bedrijfsactiviteiten blijven stabiel’, klink het bij Kaspersky.

Heel wat landen gaven hun overheden de voorbije maanden en jaren een negatief advies over het gebruik van securitysoftware van Kaspersky. Of ze verboden het simpelweg. Die lijst werd ook alleen maar langer met onder meer landen als de VS, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Nederland en Italië.

In tegenstelling tot deze landen hield België zich inzake Kaspersky tot dusver op de vlakte. Al verwijst Katrien Eggers van het ccb recent naar de economische sancties die de Europese Unie vorig jaar heeft opgelegd aan Rusland. ‘Die verbiedt de gunning en voortzetting van de uitvoering van overheidsopdrachten en concessies met Russische onderdanen en in Rusland gevestigde entiteiten’, benadrukt Eggers, die aangeeft dat deze EU-richtlijn is overgenomen in Belgische wet. Waarmee ze aanvult dat in België ‘het gebruik van Russische software en producten in overheidsdiensten tegen oktober 2022 moest uitgefaseerd zijn.’

Minder formeel

Bij Kaspersky zijn ze minder formeel. Zo geeft de woordvoerder aan dat ze een bedrijf zijn met een holding geregistreerd in het Verenigd Koninkrijk. ‘Kaspersky is op de hoogte van de EU-richtlijn die een algemeen EU-verbod invoert op deelname van bedrijven die voor meer dan de helft direct of indirect in handen zijn van Russische burgers of rechtspersonen, aan openbare aanbestedingen in lidstaten en EU-organisaties’, aldus de zegsman.

Bij het bedrijf wijzen ze op concrete invulling van de sancties. ‘De beperkingen legden een drempel op van € 140.000 voor overheidsopdrachten voor leveringen en diensten met centrale overheden en een drempel van € 215.000 voor die met subcentrale overheden. Dat betekent dat alleen grote aanbestedingen of contracten boven de bovengenoemde drempels worden beïnvloed’, klinkt het bij Kaspersky, die wijst op het belang van hun aanbestedingen en contracten met gemeenten, lokale overheden en regio’s. ‘Dergelijke contracten zijn meestal lager dan de drempelwaarde en vallen dus niet onder de sancties.’

Stabiel

Ook al zetten landen Kaspersky op de zwarte lijst, toch lijken de Russische sancties op zich weinig impact te hebben voor het bedrijf zelf. ‘De bedrijfsactiviteiten van Kaspersky blijven stabiel’, stelt de woordvoerder resoluut. ‘We bevestigen dat de werknemers, het management en de begunstigden van het bedrijf niet direct of persoonlijk op de sanctielijsten van de Europese Unie staan.’

Het ziet er dus naar uit dat Kaspersky, met name in een land als België, nog steeds een vooraanstaande partij is. Uit een onderzoek dat Computable enkele jaren geleden liet uitvoeren bleek dat Kaspersky (toen met 26 procent marktaandeel) op een haar na de grootste securitypartij was binnen de Belgische overheid. De vraag is dus of een Russische invasie én de sancties ten gevolg daarvan daar veel aan hebben veranderd.

Meer over

AanbestedingOvername

Deel

Fout: Contact formulier niet gevonden.

Meer lezen

ActueelInnovatie & Transformatie

EU investeert bijna 2 miljard in digitale innovatie

ActueelCloud & Infrastructuur

Europese Rekenkamer kraakt EU-strategie voor chipsector

ActueelOverheid

Navo op Cybersec Europe: de geopolitieke dimensie van cybersecurity

Boete
ActueelCloud & Infrastructuur

EU legt Apple en Meta onder nieuwe Big Tech-wetgeving forse boetes op

Daling
ActueelCloud & Infrastructuur

Langdurige onzekerheid kost Atos omzet

ActueelOverheid

EU geeft medewerkers ‘wegwerp devices’ voor VS-bezoeken

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Populaire berichten

Meer artikelen

Footer

Direct naar

  • Kennisbank
  • Computable Awards
  • Colofon
  • Cybersec e-Magazine

Producten

  • Adverteren en meer…
  • Persberichten

Contact

  • Contact
  • Nieuwsbrief

Social

  • Facebook
  • X
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram
© 2025 Jaarbeurs
  • Disclaimer
  • Gebruikersvoorwaarden
  • Privacy statement
Computable.be is een product van Jaarbeurs