Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
    • Inzendingen
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Zonder datamodel geen datagedreven organisatie

22 maart 2021 - 13:403 minuten leestijdOpinieData & AIIlionx
Matthijs Vogt
Matthijs Vogt

Elke organisatie wil efficiëntie verhogen, kosten besparen en betere service verlenen. Vanuit deze wens groeit de behoefte aan operational intelligence: processen optimaliseren op basis van data. Door de inzet van advanced analytics zoals machine learning of artificial intelligence is er meer mogelijk op dit gebied. Organisaties vissen echter vaak achter het net, omdat er twee werelden bestaan op het gebied van data.

In de ene wereld worden dataplatformen gebouwd, zodat data zijn te analyseren en verwerken voor tactische en strategische sturing. In de andere wereld worden integratieplatformen gerealiseerd om data (near) realtime aan de operatie beschikbaar te stellen. Effectieve analytics zijn alleen toe te passen als er één versie van de werkelijkheid gecreëerd wordt over deze twee werelden heen. Maar omdat de expertises vaak ver uit elkaar liggen, is efficiëntie ver te zoeken en dat staat operational intelligence in de weg.

Om op operationeel niveau (near) realtime analyses te kunnen doen, heb je data uit dataplatformen én snelle integraties nodig. Dat is precies de reden waarom de twee werelden bij elkaar moeten komen. Ze hebben elkaars expertise, oplossingen en architectuur nodig. Een data engineer weet als geen ander hoe je data kunt ontsluiten en een integratiespecialist weet precies hoe je applicaties met elkaar laat samenwerken. Door deze twee bij elkaar te brengen, kun je een complete architectuur uiteenzetten waarmee je één wereld en één werkelijkheid creëert. Daarmee leg je de basis voor operational intelligence.

Afzakken

Om hier te komen zijn twee zaken belangrijk. Allereerst moeten experts kennismaken met elkaars wereld. Pas als ze elkaar begrijpen en op dezelfde manier naar het applicatielandschap en het datalandschap kijken, kan er écht goed worden samengewerkt. Vervolgens is het zaak om een universeel datamodel te ontwikkelen en een complete architectuur uiteen te zetten.

Net zoals er afspraken zijn hoe je binnen de organisatie met elkaar communiceert, zijn er afspraken en structuur nodig over hoe je omgaat met data. Deze zijn er vaak al op strategisch vlak, maar moeten dus afzakken naar operationeel niveau en gelijk worden getrokken met integratieafspraken. Hiermee creëer je één werkelijkheid. Door data vervolgens vanuit een centraal punt beschikbaar te stellen aan applicaties binnen de hele organisatie, is de toegevoegde waarde van analytics ook in de operatie te gebruiken. En zo zet je de utopie van een datagedreven organisatie om in realiteit.

Matthijs Vogt, dataplatform-architect Ilionx

Meer over

Architectuur

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    Starter in de kijker: Rematics laat ai los op afval

    Cloudstrategie
    Innovatie & Transformatie

    Ai verhoogt per­soon­lij­ke pro­duc­ti­vi­teit, maar verandert or­ga­ni­sa­ties nog niet

    Data & AI

    Van data naar actie: Snowflake zet vol in op de agentic enterprise

    Data & AI

    IO integreert Mistral in eigen Bonzai-platform

    Data & AI

    Met code als motor: de onstuitbare opmars van Anthropic

    Data & AI

    Schneider Electric in­tro­du­ceert koel­ma­chi­nes voor ai-datacenters

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs