Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Algoritme ontwerpt nieuwe zegels voor PostNL

30 november 2021 - 10:11ActueelInnovatie & TransformatieNvidiaPostNL
Rik Sanders

PostNL claimt als eerste postbedrijf ter wereld postzegels te hebben ontworpen met behulp van kunstmatige intelligentie. Het computerprogramma ontwierp de uitgifte Digi Art op basis van een collectie met vijftienhonderd postzegels uit de periode 1852-1920.

De vijf postzegels op het Digi Art-postzegelvel hebben het voorkomen van klassieke postzegels, maar ze zijn dat niet. Het computeralgoritme heeft unieke ontwerpen gemaakt met vertrouwde elementen zoals een dragende afbeelding in het midden met een omlijsting, een strook onderaan voor tekst, ornamenten in de hoeken en een kader met perforaties.

Het gebruikte algoritme leert zelfstandig. Dit betekent dat het algoritme zelf de structuur in de gegeven invoer ontdekt en dus geen opdrachten krijgt voor de gewenste uitvoer. Die uitvoer bestaat uit een grote reeks beelden die ontstaan doordat het algoritme miljoenen keren bezig is om zelf afbeeldingen te maken en te evalueren.

Duwtje in de goede richting

Digi Art is het geesteskind van Tim Ottens, data-scientist bij PostNL. Het zelflerende karakter van het algoritme werd door hem begeleid. Ottens: ‘In het begin lijkt het nergens op, daarna zie je langzaam contouren van postzegels ontstaan. Bij elke evaluatie sleutelden we aan het programma om het algoritme een duwtje in de goede richting te geven. Op een gegeven moment hebben we een lijst van resultaten samengesteld en daar een keuze uit gemaakt. Er is niets meer aangepast – ook de kleuren zijn door het algoritme gekozen.’

Ottens licht toe dat qua computersoftware PyTorch de voorkeur had, met als programmeertaal Python. ‘Het neurale netwerk is van het type GAN – Generative Adversarial Networks -, in combinatie met super-resolutienetwerken. Voor het trainen van de modellen gebruikten we gpu instances – Nvidia V100 – op AWS.’

Dit artikel staat ook in Computable-magazine #01/22.

Verkrijgbaarheid

Het postzegelvel Digi Art telt 5 verschillende postzegels met de waardeaanduiding Nederland 1, bedoeld voor post tot en met 20 gram met een bestemming binnen Nederland. De postzegels zijn onder meer verkrijgbaar via de webshop van Postnl. 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    ActueelFinanciële dienstverlening

    Blockchain-postzegel vindt gretig aftrek

    ActueelCarrière

    Cio Jennifer Crites verruilt AkzoNobel voor PostNL

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs