Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
    • Inzendingen
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Home » Data & AI

EU mikt op 200 miljard voor ai-innovatieprogramma InvestAI

Europa
12 februari 2025 - 13:29ActueelData & AIEuropese CommissieEuropese Unie
Pim van der Beek
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

De EU lanceert InvestAI, een ambitieus plan waarmee tweehonderd miljard euro naar publiek-private investeringen in ai gaat. Het initiatief bestaat uit een nieuw Europees fonds van twintig miljard euro voor de bouw van vier ai-fabrieken voor het trainen van geavanceerde ai-modellen. Elke fabriek beschikt over meer dan 100.000 van de nieuwste ai-chips, vier keer meer dan de huidige grote ontwikkelplaatsen voor ai-modellen.

De plannen zijn gepresenteerd tijdens de internationale AI Action Summit in Parijs. Daar sprak voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen de ambities voor ‘het Cern voor ai’ uit. De politica benadrukt dat nieuwe ai-modellen ‘essentieel’ zijn voor doorbraken in de zorg en wetenschap. ‘De nieuwe gigafabrieken vormen het grootste publiek-private partnerschap voor de ontwikkeling van betrouwbare ai en zullen bijdragen aan een model van coöperatieve, open innovatie in Europa’, aldus Von der Leyen. Hoewel er vanuit de VS kritiek is op de regeldruk in Europa die de opkomst van ai in de weg zou zitten, is de politieke top van Europa ervan overtuigd dat het stimuleren van innovatie en het vergroten van het concurrentievermogen moet gebeuren op basis van een eigen Europese aanpak die gebouwd is op ‘openheid, samenwerking en talent.’

De financiering van de genoemde ai-fabrieken komt uit een gelaagd fonds, waarbij EU-begrotingsmiddelen worden ingezet om de risico’s voor investeringen van andere partners te verlagen. De initiële financiering komt uit programma’s zoals Horizon Europa en Digitaal Europa. Lidstaten kunnen ook bijdragen via hun cohesiefondsen.

Breder pakket

Het InvestAI-initiatief is onderdeel van een breder pakket van maatregelen, waaronder financiële steun voor generatieve ai en opkomende toepassingen in sectoren zoals robotica, gezondheid, biotech, productie en klimaat. Later dit jaar lanceert de EU ook het Apply AI-initiatief , dat de industriële toepassing van ai in belangrijke sectoren moet bevorderen.

De Commissie kondigde eind vorig jaar de komst van zeven ai-fabrieken aan. Verder worden er meerdere initiatieven ondersteund om ai-innovatie in Europa te stimuleren, waaronder de oprichting van gemeenschappelijke dataruimten, het versterken van ai-ontwikkelaars en het ondersteunen van startups en scale-ups in de ai-sector.

Meer over

Kunstmatige intelligentie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    Belgische kmo’s zitten in een unieke positie om te profiteren van agentic AI

    Data & AI

    Anthropic waarschuwt voor ai-misbruik in beurs­pros­pec­tus

    Cloud & Infrastructuur

    De vijf belangrijkste ai-trends voor it-operaties in 2027

    Oracle Red Bull Racing 2022
    Data & AI

    Oracle steekt 1 miljard in ai-adoptie bij partners

    Cloud & Infrastructuur

    Google krijgt wind van voren na kaalslag in Fins bos

    Data & AI

    Microsoft snoert flexi­bi­li­teit Azure-re­ser­ve­rin­gen in 

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs