Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Europol schakelt cryptomixer uit

04 december 2025 - 11:07ActueelSecurity & AwarenessEuropol
Bouko de Groot
Bouko de Groot
bouko@computable.nl

Europol heeft een witwasmachine van het dark web uitgezet. Bij het opdoeken van de Zwitserse cryptomixer is meer dan vijfentwintig miljoen euro aan Bitcoin en twaalf terabyte aan data in beslag genomen.

Meer dan vijfentwintig miljoen euro aan Bitcoin is in beslag genomen bij de ontmanteling van een illegale cryptomixer De operatie werd uitgevoerd door Zwitserse en Duitse autoriteiten, met ondersteuning van Europol, en resulteerde in het offline halen van de website cryptomixer.io en het veiligstellen van twaalf terabyte aan data, zo meldt Europol. Tijdens de actie werden verder drie servers in Zwitserland in beslag genomen.

De cybercriminelen boden sinds 2016 een hybride-mixing‑platform aan, ook via het dark web. In totaal is er ruim 1,3 miljard euro aan Bitcoin door de dienst gemengd. Het systeem mixte tegoeden via pooling en randomisatie (samengevoegen van tegoeden dat na willekeurige periodes opnieuw verdelen) om transacties te verhullen, waardoor de herkomst van digitale valuta vrijwel ontraceerbaar werd.

Naast anonimiteit boden de cybercriminelen zo dus witgewassen cryptovaluta. ‘Cryptomixer was de voorkeursdienst voor cybercriminelen die hun opbrengsten uit ransomware, drugs‑ en wapenhandel of kaartfraude wilden witwassen,’ aldus Europol.

J-Cat: Joint Cybercrime Action Taskforce

Europol ondersteunde de operatie via het Joint Cybercrime Action Taskforce (J‑CAT), dat wordt gehost in Den Haag. De organisatie trad op als kennisbroker en faciliteerde de uitwisseling van informatie tussen de betrokken landen. Op de actiedag leverden cybercrime‑experts van Europol forensische assistentie en coördinatie.

Naast Europol waren ook Eurojust en Empact betrokken. Empact, het Europese platform tegen zware en georganiseerde criminaliteit, richt zich op het versterken van strategische en operationele samenwerking binnen de EU.

Het is niet de eerste keer dat Europol een cryptomixer uitschakelt. In maart 2023 was ChipMixer aan de beurt. Duitse en Amerikaanse autoriteiten, ondersteund door Europol, namen toen vier servers en zeven terabyte aan data in beslag. Daarbij werd ruim 1909 Bitcoins, met een waarde van ongeveer vierenveertig miljoen euro, veiliggesteld. Dat platform had sinds de oprichting zes jaar ervoor zo’n 152.000 Bitcoins ter waarde van 2,73 miljard euro witgewassen, onder andere voor ransomwaregroepen zoals Zeppelin, SunCrypt, Mamba, Dharma en Lockbit.

Meer over

crypto

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: IBM stimuleert soevereine software, Wiz voorkomt aanval

    Bluetooth
    Security & Awareness

    Bluetooth onder druk: Fast Pair blijkt achilleshiel voor privacy

    Cloud & Infrastructuur

    AWS brengt soevereine local zones naar België en Nederland

    Security & Awareness

    Infoblox jaagt op externe dreigingen met overname Axur

    Ziekenhuis
    Security & Awareness

    Drie op vier ziekenhuizen scoren ondermaats op cyberveiligheid

    Security & Awareness

    Aikido bereikt miljardenwaardering: snelste Europese cybersecurity-unicorn ooit

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs