Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
    • Inzendingen
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Home » Innovatie & Transformatie

Ai is hoofdprioriteit voor Belgische cio’s

21 september 2026 - 18:21ActueelInnovatie & TransformatieBeltug
William Visterin
William Visterin
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

Ai, digitale soevereiniteit en weerbaarheid bepalen het komende werkjaar de agenda van Belgische digitale leiders. De cio’s worstelen vooral met de vraag hoe ze de opmars van ai in bedrijfstoepassingen kunnen combineren met controle, schaalbaarheid en duurzaamheid.

Dat blijkt uit de Beltug Priorities Compass 2026, waarvoor meer dan 300 leden van de gebruikersvereniging werden bevraagd.

Vooral ai trekt de aandacht. Van de vijftig onderwerpen op de prioriteitenlijst is meer dan een kwart ai-gerelateerd. De drie hoogst scorende prioriteiten hebben alle drie een link met artificiële intelligentie: ai-governance, de integratie en orkestratie van ai binnen de organisatie, en de omgang met de veiligheidsrisico’s van ai. Ai-governance springt er volgens Beltug het meest uit: 64 procent van de zakelijke ict-gebruikers zegt op zoek te zijn naar een kader om ai ethisch, uitlegbaar en wetsconform in te zetten.

‘Elke organisatie stelt zich vragen over hoe ai op een geïntegreerde, duurzame manier deel kan uitmaken van haar werking’, aldus Ann Guinée, communication manager bij Beltug. Volgens haar evolueren bedrijven van losstaande proefprojecten naar een fase waarin ze een volwaardig ai-beleid willen uitwerken.

Governance en soevereiniteit

Naast ai duiken ook governance-thema’s op, zoals de rapportage van ict-onderwerpen aan de raad van bestuur en de opvolging van de it-strategie via meetbare indicatoren. Cyberveiligheid raakt daarbij naar eigen zeggen van Beltug steeds meer verweven met bredere thema’s als weerbaarheid en businesscontinuïteit.

Ook digitale afhankelijkheid weegt zwaarder door dan in voorgaande jaren. Belgische organisaties zouden intensiever op zoek gaan naar Europese alternatieven voor cloud- en softwareproviders. ‘Welke kritieke data en toepassingen wil je extra beschermen, bijvoorbeeld tegen toegang door buitenlandse overheden op basis van hun eigen wetgeving?’, vraagt ceo Danielle Jacobs zich af. Ze wijst ook op de vraag hoe bedrijven kunnen vermijden dat ai-modellen van cloudproviders worden getraind op hun bedrijfsdata.

De resultaten tonen een duidelijke ambitie, maar of Belgische organisaties ook de organisatorische maturiteit en middelen hebben om die ai-governance daadwerkelijk waar te maken, blijft een open vraag. Tussen het opstellen van een kader en het effectief afdwingen van ethisch en conform ai-gebruik zit doorgaans nog een lange weg.

Bron: Beltug 2026

Meer over

CIO

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Fintech Chift haalt 10,5 miljoen euro op voor Europese uitbreiding

    Innovatie & Transformatie

    Een explosief boek over The Nerd Reich

    Innovatie & Transformatie

    Kort nieuws: Mistral gaat regionaal, Dynatrace koopt Arize, SpaceX rondt Cursor-deal af (en meer)

    Innovatie & Transformatie

    Tech-over­na­me­markt: Nederland koelt af, België in de lift

    Innovatie & Transformatie

    DeepSeek nu al tweede grootste ai-aanbieder bij bedrijven

    Innovatie & Transformatie

    Negen op tien financiële instellingen ziet meer ai-cyberaanvallen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs