Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
    • Inzendingen
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Home » Cloud & Infrastructuur » Werkplek & Beheer

Pc-markt in mineur door tekorten aan ge­heu­gen­chips: wie houdt stand?

14 oktober 2026 - 17:42ActueelWerkplek & BeheerAppleGartnerHP Inc.LenovoMicron
Alfred Monterie
Alfred Monterie
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

De pc-markt ligt flink op zijn gat. Wereldwijd bedroegen de pc-leveringen in het derde kwartaal van dit jaar slechts 55,4 miljoen eenheden. Dat is een daling van 22,4 procent ten opzichte van het derde kwartaal van 2025. Zo blijkt uit voorlopige cijfers van marktvorser Gartner.

Bedrijven zijn momenteel terughoudend met grootschalige pc-uitroltrajecten. Ze richten hun uitgaven op specifieke investeringen zoals werkstations en ai-pc’s. De verminderde beschikbaarheid van goedkopere apparaten maakt vervangingsaankopen minder betaalbaar voor consumenten.

Voornaamste oorzaak is de enorme prijsstijging van geheugenchips (dram) en nand-flashcomponenten. Tekorten ontstonden toen cloud-hyperscalers steeds meer dram en ssd’s begonnen te kopen voor hun ai-datacenters. Volgens Micron, ’s werelds derde grootste geheugenfabrikant, zal de schaarste volgend jaar nog ernstiger worden. De capaciteit van 2027 is al grotendeels uitverkocht. Ook in 2028 zal de markt voor dit soort geheugens gespannen blijven. 

Volgens Gartner is de impact van hogere kosten voor geheugen en opslag nu volledig verwerkt in de pc-prijzen. ‘De kosten voor dram stegen in het tweede kwartaal op jaarbasis vijfvoudig; pc-fabrikanten hebben deze hogere componentkosten doorberekend aan klanten, wat heeft geleid tot de sterke daling van de pc-leveringen in het derde kwartaal.’ 

Alle zes grote pc-leveranciers zagen hun verkopen inkrimpen. Lenovo blijft marktleider. HP zakte het meest, maar behield de tweede plaats. Apple doet het relatief nog het beste en wint marktaandeel.

Marktaandelen pc-leveranciers

Company3Q26 Shipments3Q26 Market Share (%)3Q25 Shipments3Q25 Market Share (%)3Q25-3Q26 Growth (%)
Lenovo14,99327.119,33027.1-22.4
HP Inc.10,36618.715,00521.0-30.9
Dell7,58313.710,16814.3-25.4
Apple5,83510.56,2798.8-7.1
ASUS4,6778.55,3747.5-13.0
Acer3,8667.04,3546.1-11.2
Others8,03014.59,03715.1-25.6
Total55,351100.071,301100.0-22.4

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Werkplek & Beheer

    Logitech gaat volop voor zakelijke markt

    werkplek
    Werkplek & Beheer

    Econocom start met beheer digitale werkplek in Nederland

    Cloud & Infrastructuur

    Eerste vouwbare iPhone behoorlijk prijzig

    Werkplek & Beheer

    HP verkoopt minder pc’s door stijgende geheugenkosten

    Cloud & Infrastructuur

    Microsoft eindigt record boekjaar met groeispurt

    Het Albeda College migreert snel naar Windows 10
    Werkplek & Beheer

    Microsoft verlengt gratis Windows 10-updates voor consumenten tot 2027, bedrijven betalen wel

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs