Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief
zwaailicht politieauto

Visterin Fileert: Wie wil cyberspeurder worden?

24 februari 2021 - 10:573 minuten leestijdOpinieOverheid
William Visterin

Het is een oud zeer: het nijpend tekort aan cyberspeurders bij de politie. Drie jaar geleden raakte de helft van de plaatsen al niet ingevuld, en dat is vandaag eigenlijk nog steeds het geval. Alleen zijn de uitdagingen alleen maar toegenomen.

We schreven er drie jaar geleden al over. Toen was slechts de helft van het kader van Federal Computer Crime Unit (FCCU) bezet. Drie jaar later zijn daar slechts vier mensen bij gekomen. Bijna één extra per jaar dus.

Slechts 26 van de 44 zitjes bij de FCCU zijn ingenomen, volgens de laatste cijfers. Ook verscheidene regionale units kampen met een tekort aan cyberspeurders.

Probleem 1: loon & voorwaarden

Opmerkelijk is dat niet. In tegenstelling tot sommige andere overheidsberoepen krijgt de politie danige (loon)concurrentie van de privésector. Mensen met een identieke it-opleiding (en ervaring) krijgen daar doorgaans een hoger loon aangeboden. En dan hebben we het nog niet over extra’s, zoals een bedrijfswagen, wat in menige it-job vandaag gewoon de standaard is.

Maar terwijl de politie dus kampt met een nijpend tekort aan gespecialiseerde cyberspeurders, piekt intussen wel de cybercriminaliteit als nooit voordien.

Probleem 2: twee statuten

It-profielen en security-mensen die dan toch voor een loopbaan bij de politie kiezen, komen meteen voor een tweede dilemma te staan: verdergaan als politieman (vrouw), of als burgerpersoneel? 

Om volwaardig politieman (of vrouw) te zijn moet je namelijk een aangepaste opleiding volgen, maar in heel die periode heb je dan amper met it en it security te maken. Wil je je wel bijscholen, dan moet je dat grotendeels op eigen kracht doen. Een zekere dedication is dus wel vereist.

Een zogenaamde burgerloopbaan dan maar, zou je dan denken. Maar dan kijk je aan tegen een loonkloof, vermits politiecollega’s meer verdienen (zie probleem 1). En je bent ook geen echte politieman. Je zal namelijk niet bij alle politie-opdrachten (kunnen) worden ingeschakeld. Ook als die (zoals huiszoekingen) wel in het verlengde liggen van je cyberwerk.

Oplossing 1: loon & voorwaarden

Toch is het aantrekken van meer it-profielen uit het zogenaamde burgerleven een van de pistes waarmee de politie het acute tekort aan cyberspeurders zo snel mogelijk moet opvangen. 

Deze specialisten kunnen met hun specifieke kennis dan analyses uitvoeren, waarvan de resultaten door hun teamgenoten met politiebevoegdheid tot actie kunnen leiden. Maar (en dat is cruciaal) een aangepaste vergoeding zou natuurlijk wel op zijn plaats zijn.

Oplossing 2: samenwerking

Al is het loon maar één kant van het verhaal. Want er is (ook voor de privésector) nu eenmaal een groot tekort aan securityspecialisten. Om te beginnen is cybercriminaliteit bestrijden natuurlijk ook een kwestie van internationale samenwerking tussen politiediensten, daar kan mogelijk ook nog een efficiëntieslag in worden gemaakt. 

En bovendien is er nog andere samenwerking. Zoals Pascal D’Eer, de chief risk officer bij de Belgische Federale Politie, onlangs ook al insinueerde tijdens een webinar over security en backup. De politie zal voor de bestrijding van cybercriminaliteit bij de privésector (moeten) gaan aankloppen voor extra ondersteunende diensten. Dat verhaal ligt natuurlijk gevoelig, maar het lijkt onvermijdelijk. 

Als de politie de voorbije drie jaar er niet in slaagde om de helft van de cyberspeurders aangevuld te krijgen, zal dat op korte termijn ook niet gebeuren. De cybercriminelen zullen er alvast niet op wachten.

Deel

Fout: Contact formulier niet gevonden.

Meer lezen

ActueelInnovatie & Transformatie

EU investeert bijna 2 miljard in digitale innovatie

ActueelCloud & Infrastructuur

Europese Rekenkamer kraakt EU-strategie voor chipsector

ActueelOverheid

Navo op Cybersec Europe: de geopolitieke dimensie van cybersecurity

Boete
ActueelCloud & Infrastructuur

EU legt Apple en Meta onder nieuwe Big Tech-wetgeving forse boetes op

Daling
ActueelCloud & Infrastructuur

Langdurige onzekerheid kost Atos omzet

ActueelOverheid

EU geeft medewerkers ‘wegwerp devices’ voor VS-bezoeken

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Populaire berichten

Meer artikelen

Footer

Direct naar

  • Kennisbank
  • Computable Awards
  • Colofon
  • Cybersec e-Magazine

Producten

  • Adverteren en meer…
  • Persberichten

Contact

  • Contact
  • Nieuwsbrief

Social

  • Facebook
  • X
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram
© 2025 Jaarbeurs
  • Disclaimer
  • Gebruikersvoorwaarden
  • Privacy statement
Computable.be is een product van Jaarbeurs