Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Burgerrechtenbeweging bezorgd om e-privacywetten

Europa
30 april 2018 - 09:39ActueelInnovatie & Transformatie
Frederic Petitjean
Frederic Petitjean

De European Digital Rights (Edri), een koepelbeweging die opkomt voor digitale rechten van burgers, heeft een open brief geschreven naar de EU. De beweging is bezorgd om de hervorming van de Europese e-privacy-wetten en hoe de lidstaten deze toepassen.

De e-privacy-wetten werden begin jaren 2000 door Europa ingevoerd en behandelen de specifieke bescherming van burgers inzake telecommunicatie. ‘Het gaat dan onder meer over de vertrouwelijkheid en bescherming van telecommunicatie’, zegt executive director Joe McNamee van de European Digital Rights (Edri). ‘De wetten regelen bijvoorbeeld de manier waarop overheden en politiediensten in bulk elektronische communicatie mogen verzamelen van burgers. Het Europese Hof van Justitie heeft al zeker vier of vijf keer geoordeeld dat de wet bij dit soort acties bijzonder strikt geïnterpreteerd moet worden. De lidstaten echter doen er alles aan om die wet zo breed mogelijk te interpreteren. België bijvoorbeeld heeft in recordtempo nog een eigen wet door het parlement gejaagd nog voor de Europese directieve inging. De reden: als er al een Europese wet was, zou de Raad van State natuurlijk erg moeilijk hebben gedaan over de wel zeer vrije interpretatie van de Belgische wet.’

Volgens McNamee worden noodzakelijke hervormingen aan de wet ook op alle mogelijke manieren vertraagd en tegengehouden door lobbyisten. Die hebben er een sport van gemaakt om zoveel mogelijk achterpoortjes in de wetteksten te vinden. Een zo’n hervorming zou bestaan uit het uitbreiden van de scope van de wet. Op dit moment is bijvoorbeeld Facebook niet door de e-privacy-wetten gebonden, omda de onderneming van Zuckerberg strikt gezien geen ‘telecommunicatiebedrijf’ is.

‘In de Commissie en het Parlement zijn al wel enkele zwakke punten verbeterd, maar de toepassing door de lidstaten is een werk van lange adem’, aldus McNamee. ‘Daar voelen we nog veel vijandigheid.’

Nochtans is het ook in het belang van de nationale telecommaatschappijen dat de wetten aangepast en verbeterd worden, meent de executive director. ‘Door te ageren tegen deze wet schieten telecombedrijven in hun eigen voet. Ze klagen altijd dat er geen level playing field is. Wel, deze hervormingen bieden dat level playing field, want het zijn vooral Google en Facebook die er zich aan zullen moeten onderwerpen.’

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Microsoft introduceert M365 E7, markeert omslag naar ai‑tijdperk

    Innovatie & Transformatie

    EU wil Huawei weren, maar kan moeilijk om Chinese reus heen

    Innovatie & Transformatie

    It-outsourcing: de sterkste spelers in vijf domeinen

    puzzel
    Innovatie & Transformatie

    Dynamate wordt vlag voor nieuwe it-groep na fusie met VanRoey

    Innovatie & Transformatie

    Telecom in transitie: na Telenet hertekent ook Proximus zijn personeelsbestand

    Deloitte
    Innovatie & Transformatie

    Deloitte bundelt EMEA-activiteiten en investeert fors in ai en soevereiniteit

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs