Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
    • Inzendingen
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

5G-dekking boomt, maar treinreiziger blijft in de kou staan

Trein van NMBS
08 mei 2026 - 09:29ActueelInternetBIPTOrangeProximusTelenet
William Visterin
William Visterin

Het BIPT ziet een explosieve groei van de Belgische 5G-netwerken. Uit de recent bijgewerkte mobiele atlas blijkt dat de drie grote operatoren hun 5G-zogenaamde non stand alone-dekking (nasa) de voorbije twee jaar sterk hebben uitgebreid. Al vertaalt die dekking zich niet altijd en overal in een even sterke gebruikerservaring.

Eerst de officiële cijfers. De nieuwe mobiele atlas toont dat de Belgische operatoren hun 5G-nsa-netwerken in sneltempo hebben uitgebreid, ook voor binnenshuis. Voor buitendekking halen de 5G-netwerken van Proximus, Telenet en Orange intussen quasi 100 procent van de huishoudens.

Dat ligt anders voor de zogenaamde ‘zeer goede dekking’ (= voldoende sterk signaal voor diep binnenhuis). Orange bereikt daar inmiddels bijna 92 procent van de huishoudens, een signaalsterkte die volgens het BIPT dus volstaat voor gebruik diep binnenshuis. Telenet maakte daarbij de grootste sprong, van 18 naar 90 procent in ruim twee jaar tijd, terwijl Proximus voor deze zeer goede dekking eveneens dicht bij de koppositie van 92 procent blijft.

Treinreizigers

Toch nuanceert het BIPT die positieve cijfers met een recent onderzoek naar de reële gebruikerservaring. Dat toont aan dat een beschikbaar mobiel signaal niet automatisch leidt tot een stabiele of kwalitatieve verbinding. Vooral in treinen blijkt de mobiele dienstverlening minder stabiel, ondanks het feit dat operatoren hun wettelijke dekkingsverplichtingen halen.

Uit de BIPT-metingen blijkt dat mobiele prestaties langs de weg doorgaans sterk zijn, met betrouwbare spraakdiensten en hoge downloadsnelheden. In treinen liggen de snelheden echter merkelijk lager en komen onderbrekingen vaker voor. Daarom start het BIPT een bijkomende studie naar mobiele dekking in treinen, inclusief mogelijke technische oplossingen om de connectiviteit voor pendelaars te verbeteren.

Van nsa naar sa

Vandaag draaien de Belgische 5G-netwerken voornamelijk dus op 5G non-standalone (nsa), waarbij 5G-antennes samenwerken met bestaande 4G-infrastructuur.

De volgende stap is 5G standalone (sa), dat volledig onafhankelijk van 4G functioneert. Sa moet zorgen voor hogere capaciteit, lagere latency en stabielere prestaties, wat cruciaal is voor toepassingen zoals slimme steden, geautomatiseerd transport en industriële automatisering.

Meer over

NetwerkenTelecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Internet

    Telenet komt terecht bij Ziggo Group

    Carrière

    Scott Adams, bedenker van Dilbert, overleden

    Openbaar vervoer
    Internet

    Belgische gsm-abonnementen sluiten niet aan bij werkelijk dataverbruik

    GSM-mast antenne GSM
    Internet

    Proximus, Telenet of Orange: welke provider is de snelste?

    toetsenbord met security-icoontjes in de vorm van sloten die open en dicht zitten.
    Security & Awareness

    DNS Belgium: pas op voor misbruik verwaarloosde domeinnamen

    Security & Awareness

    Phishingtrend: oplichters zetten correcte boekingsgegevens in

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs