Vlaamse kmo’s geloven sterk in artificiële intelligentie, maar de stap naar een volwassen en organisatiebrede toepassing blijft voorlopig uit. Ook governance blijkt nog een aandachtspunt. Bijna twee kmo’s op drie laten ai-gebruik over aan medewerkers.
Dat blijkt allemaal uit een onderzoek van Teamleader (onderdeel van Visma) en iVOX bij 297 Vlaamse werknemers en zaakvoerders in kmo’s.
Meer dan de helft van de respondenten (52 procent) beschouwt ai als een opportuniteit voor het eigen bedrijf. Bijna één op twee verwacht bovendien een positieve impact op omzet, rendabiliteit en productiviteit. Toch gebruikt slechts 13 procent ai vandaag structureel of sterk geïntegreerd. De helft van de ondervraagde organisaties zet ai hooguit sporadisch in of gebruikt het nauwelijks.
Het onderzoek bevestigt een herkenbaar patroon: ai levert al individuele productiviteitswinst op, maar vertaalt zich nog onvoldoende naar organisatiebrede resultaten. Hoewel 51 procent aangeeft dat AI een grote impact heeft op de persoonlijke productiviteit van medewerkers, vindt 55 procent dat de technologie nog geen wezenlijk effect heeft op de productiviteit van de organisatie als geheel.
Van schrijfassistent naar procesintegratie
Het gebruik blijft bovendien vooral beperkt tot tekstuele toepassingen. Teksten schrijven, vertalen en brainstormen zijn veruit de populairste use cases. Strategische toepassingen zoals klantenservice, leadgeneratie, HR-processen en beslissingsondersteuning blijven achter.
De volgende stap ligt niet zozeer in het gebruik van nieuwe tools, maar in de integratie van ai in bedrijfsprocessen, workflows en bestaande bedrijfssoftware.
Opvallend is ook dat 72 procent van de respondenten nog voornamelijk werkt met manuele processen, Excel-bestanden en handmatige input. Dat beperkt de mogelijkheden om ai op grotere schaal waarde te laten creëren.
Gebrek aan kennis remt adoptie
De belangrijkste hinderpaal voor verdere ai-adoptie blijkt niet de kostprijs of de vrees voor banenverlies, maar een gebrek aan expertise. Voor 35 procent vormt interne kennis het grootste obstakel.
Er zijn nog veel vragen. ‘Wat me echt opvalt in dit onderzoek is dat 54% van de respondenten gewoon niet weet waar te starten. Dat besef is het meest aanwezig bij de kleine en grotere kmo’s, waar de uitrol het meest complex is’, zegt Monica Van Huylenbroeck (foto), communications & growth manager bij Teamleader. ‘Angst voor jobverlies of kostprijs spelen amper een rol.’
Daarnaast blijft governance een aandachtspunt. Bijna twee op drie respondenten geven aan dat medewerkers vandaag grotendeels zelf bepalen hoe ze ai gebruiken, terwijl slechts 36 procent spreekt van een uitgewerkt ai-beleid.