Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
    • Inzendingen
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Overaanbod in outsourcing, en dan zijn er nog kapers op de kust

[foto: Pexels]
08 juni 2026 - 09:584 minuten leestijdAchtergrondInnovatie & TransformatieAWSCronosDelawareMcKinseyS-SquareWhitelane
William Visterin
William Visterin

België telt tientallen outsourcingpartijen: van Accenture en Capgemini tot Cronos, Cegeka, Proximus NXT en Keyes. In vergelijking met andere landen is de markt overvol en zelfs verzadigd. Maar er duikt nieuwe concurrentie op: van managementadviseurs tot ai-specialisten.

De recente IT Sourcing Study2026 van Whitelane Research telt maar liefst 36 dienstverleners, verdeeld over vijf categorieën: diensten in applicaties, infrastructuur, werkplek, netwerk en beveiliging. ‘De Belgische markt is erg competitief’, zo gaf Jef Loos van Whitelane Research eerder al aan. En dan zijn er nog kapers op de kust.

1. De managementadviseurs

Het is nog niet zo lang geleden dat de klassieke Big four-partijen, met Deloitte op kop, zich met it-outsourcing gingen bezighouden. Zij richten zich in specifieke domeinen zoals security (ook door hun link met compliance) en digitale transformatie, en in het verlengde daarvan ook applicatieontwikkeling.

Opvallend is dat de klassieke managementadviseurs zoals McKinsey zich steeds nadrukkelijkeren profileren op diensten rond digitalisering. De opmars van ai speelt daarin een belangrijke rol. In het recente Forrester rapport over ai consulting service providers staan bij het overzicht van tien specialisten drie managementadviseurs. Naast McKinsey zijn dat Boston Consulting Group en Bain.

Volgens Danielle Gorlick, general manager van AWS in de Benelux is die trend ook logisch. ‘Bij elke klant waarmee ik spreek, is ai niet langer alleen een onderwerp voor de cto of cio’, zegt ze. ‘Het is een thema dat in de boardroom wordt besproken: hoe kunnen we ai inzetten om te innoveren, efficiënter te werken en impact te hebben op de resultaten.’

2. De ai-specialisten

De opmars van ai zorgt ervoor dat gespecialiseerde ai-bedrijven de dienstenmarkt betreden en daarmee ook indirect in het vaarwater komen van de outsourcers. Denk aan partijen als ML6, Radix of Robovision. ‘Veel bedrijven willen iets doen met ai, maar ontberen de specifieke vaardigheden. Ze hebben een skills gap’, stelt Danielle Gorlick.

De klassieke dienstenleveranciers wapenen zich hiertegen. Zo bundelt de Cronos Groep zijn ai-activiteiten in Cronos.ai, een ecosysteem dat meer dan 350 ai- en data-experts samenbrengt.

Voorts nam It-dienstverlener Delaware Belux begin dit jaar Ml2grow over, een Belgische specialist in artificiële intelligentie en machine learning. Met de acquisitie versterkte Delaware zijn positie op de snel groeiende ai-markt en breidt het bedrijf zijn team uit tot meer dan 85 AI-experten.

3. De softwarepartijen

Ook software- en infrastructuurleveranciers zoals Salesforce, Microsoft en AWS komen steeds meer in het vaarwater van de klassieke outsourcers. Volgens Danielle Gorlick van AWS verschuift de aandacht daarbij steeds meer naar de onderliggende datafundering. ‘De organisaties die ai vandaag op grote schaal in productie brengen, zijn doorgaans ook degene die beschikken over sterke datafunderingen’, zegt ze.

Geert Hendrickx, oprichter van het outsourcing-adviesbureau S-Square ziet twee significante trends in de markt. ‘Enerzijds implementeren outsourcers ai in al hun diensten’, weet hij.

Maar ten tweede staan ze voor een uitdaging. ‘Naarmate de markt verschuift naar ‘Service as Software’, zullen budgetten steeds meer verschuiven naar SaaS-providers en hyperscalers die voorop lopen met de implementatie van agentic ai in hun producten’, weet hij.

4. Insourcing

Generatieve AI verlaagt de drempel voor softwareontwikkeling, testing, documentatie en operationeel beheer. Daardoor kunnen interne it-teams taken uitvoeren waarvoor vroeger een externe dienstverlener nodig was.

Waar organisaties vroeger een beroep deden op outsourcers voor capaciteit, kunnen ze vandaag een deel van dat werk automatiseren met copilots, agenten en low-codeplatformen. Zeker voor applicatiebeheer, softwareontwikkeling en support ontstaat daardoor druk op het klassieke urenmodel van de dienstverleners.

Die evolutie sluit aan bij een bredere trend in de markt. ‘De bereidheid om meer it-budget bij externe leveranciers te besteden, daalt al jaren quasi onafgebroken’, stelt Jef Loos van Whitelane Research vast. ‘Tegelijk stijgt het aandeel organisaties dat net minder wil uitgeven aan externe it-partners.’

Zo beschikken organisaties steeds meer over technologie waarmee ze een deel van het werk dat vroeger werd uitbesteed opnieuw intern kunnen uitvoeren. De vraag is niet langer alleen welke leverancier het werk uitvoert, maar ook of een leverancier überhaupt nog nodig is.

De technologie is vandaag voorhanden. Het grootste knelpunt blijft het vinden van medewerkers die ermee aan de slag kunnen.

Meer over

DienstenOutsourcing

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    Starter in de kijker: Rematics laat ai los op afval

    Cloudstrategie
    Innovatie & Transformatie

    Ai verhoogt per­soon­lij­ke pro­duc­ti­vi­teit, maar verandert or­ga­ni­sa­ties nog niet

    Innovatie & Transformatie

    EU’s deeptech-fonds officieel van start

    Data & AI

    Van data naar actie: Snowflake zet vol in op de agentic enterprise

    Software Innovation

    Heeft SAP eindelijk de kmo bereikt?

    Innovatie & Transformatie

    Inetum opent entiteit in India om offshore met ai op te schalen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs