Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

EU-consulaat in VS mikt op Big Tech en geopolitiek

23 juli 2021 - 09:40ActueelOverheidEuropese Unie
Diederik Toet

De Europese Unie wil dichter op Big Tech en de geopolitiek zitten en opent daartoe een 'techconsulaat' in San Francisco. Dat blijkt uit interne stukken in bezit van de Duitse zakenkrant Handelsblatt. Hoge vertegenwoordiger buitenlands beleid van de EU Josep Borrell lichtte het plan vorige week toe aan de 27 ministers van Buitenlandse Zaken.

‘Nog nooit waren mondiale techbedrijven zó machtig en hebben ze zo’n grote invloed op de maatschappij’, schrijven Borrell en zijn ambtenaren volgens de krant. ‘Het voeren van een geïnformeerde dialoog met het bedrijfsleven over hun rol en verantwoordelijkheden, is een belangrijk onderdeel van de buitenlandse digitale politiek.’

Om de dialoog met grote Amerikaanse techbedrijven te vergemakkelijken, wil de EU een vertegenwoordiging in San Francisco openen. In de Californische stad nabij Silicon Valley zitten al consulaten van veel Europese landen, maar daar komt dus een eigen EU-vertegenwoordiging bij.

Geopolitiek

Vanuit de nieuwe vestiging hoopt de Europese Unie ook meer invloed te krijgen op de geopolitieke aspecten van nieuwe digitale technologie. Vooral digitale activiteiten van overheden in landen als China, Iran en Rusland zijn de unie een doorn in het oog. ‘Autoritaire systemen gebruiken digitale technologie om mensen in de gaten te houden en te onderdrukken’, staat in de interne documenten. Daarin wordt China met naam en toenaam genoemd.

De EU zoekt samenwerking met gelijkgestemde landen om daarmee een blok te vormen tegen dergelijk misbruik van technologie door overheden.

Concurrentie

Het is pas van de laatste jaren dat digitale geopolitiek in de Europese Unie op de agenda staat. ‘Technologie geeft in toenemende mate vorm aan de geopolitiek en speelt een centrale rol in de concurrentie tussen verschillende bestuursmodellen’, schrijven de EU-diplomaten nu. ‘Buitenlandse actoren gebruiken technologische ontwikkelingen om te manipuleren en in te mengen.’ Volgens de diplomaten ondermijnen ze daarmee het functioneren van de democratie.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    ActueelData & AI

    ‘Datamonopolie Big Tech leidt tot criminaliteit’

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Big Tech snijdt extreemrechts van buitenwereld af

    AchtergrondInnovatie & Transformatie

    Macron masseert VS om belastinghervorming Big Tech

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Strenge wet tegen Big Tech in de maak

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs