De voorgestelde maatregelen hebben als doel om een systeem te creëren dat het wereldwijde internetverkeer bewaakt en op elk gewenst moment wegleidt van het binnenlandse verkeer. Door het Russisch internetverkeer van buitenlandse servers weg te houden, zo luidt de motivatie, is te voorkomen dat een vreemde mogendheid het land afsluit.
Het initiatief volgt op uitspraken van Donald Trump. De Amerikaanse president onthulde vorig jaar een nieuwe Amerikaanse cybersecurity-strategie en zei erbij dat Rusland ongestraft cyberaanvallen had uitgevoerd. De reactie van Rusland nu is om de veiligheid en betrouwbaarheid van zijn eigen netwerken te verzekeren.
Critici evenwel noemen de maatregelen die uit de nieuwe wet voortvloeien niet alleen duur, maar waarschuwen er ook voor dat de regering daarmee over ‘een enorme censuurbevoegdheid’ beschikt.
‘Het is een wetsvoorstel voor digitale slavernij en de introductie van internetcensuur’, zegt Sergei Ivanov, lid van de nationalistische liberaal-democratische partij.
Om te kunnen beoordelen moet u ingelogd zijn: