Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
    • Inzendingen
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Home » Security & Awareness

Microsofts ‘verified’-status misbruikt voor OAuth

03 februari 2023 - 11:25ActueelSecurity & AwarenessMicrosoftProofpoint
Diederik Toet
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

Criminelen maken misbruik van geverifieerde OAuth-applicaties van Microsoft. Hierdoor geven nietsvermoedende gebruikers sneller toestemming aan kwaadaardige externe applicaties. Hackers krijgen ermee toegang tot data, bestanden, e-mailberichten, e-mailinstellingen en accountinstellingen. Experts van Proofpoint ontdekten de aanval, die Microsoft inmiddels heeft stopgezet.

De ict-beveiligingsexperts kwamen erachter dat het verificatieproces in het Microsoft Cloud Partner Programma (MCPP) rammelt, waardoor criminelen kwaadaardige OAuth-applicaties konden gebruiken. Ze kregen de status van verified publisher, wat vertrouwen schept bij ontvangers van een phishing-bericht. In zo’n bericht wordt de lezer aangespoord de OAuth-applicatie te accepteren, waarna de hackers toegang krijgen tot allerlei gegevens en instellingen.

OAuth

OAuth is een veelgebruikt standaardprotocol voor authenticatie en autorisatie van aanbieders van externe applicaties. Die applicaties krijgen ermee toestemming om bijvoorbeeld accountinformatie in te zien. Omdat dit niet zonder risico’s is, moet de identiteit van de bouwers van dergelijke applicaties vooraf worden geverifieerd. Dit gebeurt onder meer via het partnerprogramma MCPP.

Toepassingen waarvan de ontwikkelaar een geverifieerde OAuth-status heeft, genieten veel vertrouwen. Als cybercriminelen er misbruik van maken, heeft dit dus grote impact op de ict-beveiliging.

Britse gebruikers

De experts van Proofpoint ontdekten de cyberaanval afgelopen december bij Britse gebruikers. Ze identificeerden drie schadelijke applicaties gemaakt door drie verschillende uitgevers. De aanvallen waren gericht op dezelfde bedrijven. Meerdere medewerkers bleken de geïnfecteerde apps te autoriseren, waardoor hun bedrijfsomgevingen werden gecompromitteerd.

Door snel te handelen wist Microsoft de criminelen binnen een week na de melding door Proofpoint te stoppen. De schadelijke apps zijn uitgeschakeld en worden onderzocht, aldus het securitybedrijf. Microsoft heeft inmiddels zijn processen voor de goedkeuring van partners en documentatie over OAuth-applicaties bijgewerkt om toekomstige aanvallen te voorkomen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Cybercriminelen bestoken PHP-servers na publicatie noodpatch

    toetsenbord met security-icoontjes in de vorm van sloten die open en dicht zitten.
    Security & Awareness

    Kritiek PHP-lek zet miljoenen websites onder druk

    Security & Awareness

    EU-hof: bank moet phishing­schade eerst vergoeden, maar niet altijd

    Security & Awareness

    Waarom cybersecurity een Belgisch exportproduct kan worden

    Security & Awareness

    Valse captcha steeds vaker onderdeel van phishingaanval

    Security & Awareness

    Ahold Delhaize erkent hack en doet alsnog aangifte

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs