Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief
Android

Android is de populairste in de klas – en dat levert gevaar op

02 maart 2017 - 14:253 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur

In weerwil van de lange wachtrijen voor de Apple-store bij de lancering van weer een nieuwe iPhone, zijn het toch de Android-telefoons die heersen. Volgens IDC scheert het marktaandeel van Android hoge toppen (meer dan tachtig procent), terwijl iOS slechts een marktaandeel van ongeveer tien procent heeft. De populariteit van Android – en bijbehorende kwetsbaarheid voor aanvallen – vloeit voort uit de beslissing van Google om van Android een open OS te maken.

Een open OS geeft veel fabrikanten de kans om toestellen te maken die op Android kunnen draaien. Nadeel is echter een grote OS-versnippering: verschillende leveranciers met ieder diverse modellen, uitgebracht over meerdere jaren – met als gevolg duizenden actieve versies van Android. Op zich geen groot probleem, maar elke versie heeft zwakke plekken in de software en die moeten allemaal de nodige patches krijgen. In het beste geval duurt het weken voor gebruikers een ​​patch ontvangen van Google, hun smartphonefabrikant of een OEM-speler. Iets wat hackers maar al te goed weten.

Bouncer

Om deze beveiligingslekken uit te buiten, zetten hackers hun malware nu gewoon tussen de andere apps in de Google Play Store. Zij doen dit door de malware-componenten van hun apps te verdoezelen om voorbij Bouncer te glippen, de tool die Google gebruikt om apps te scannen alvorens ze worden verkocht en verspreid via de Google Play Store. 

Een andere manier om malware voorbij de Bouncer-scans te krijgen, is de inzet van een zogenaamde dropper. Hierbij uploadt de aanvaller eerst een app die geen malware bevat, naar de Google Play Store. Nadat het slachtoffer deze app downloadt en installeert, zal de app contact maken met de server van de aanvaller en de malware naar het toestel van de gebruiker downloaden.
Een recent voorbeeld hiervan is Charger, ransomware voor Android-apparaten. Onderzoekers van Check Point ontdekten dat deze Charger-ransomware ingebed was in de app EnergyRescue, die beschikbaar is via Google Play Store. De geïnfecteerde app haalt contacten en sms-berichten van het toestel van de gebruiker en vraagt ​tevens om admin-rechten. Als de gebruiker deze rechten verleent, vergrendelt de ransomware het apparaat en toont de malware een bericht op het scherm waarin losgeld wordt gevraagd.

Camoufleren

Malware voor Android stelt ons ook op andere manieren voor problemen. Onderzoekers ontdekten dat aanvallers extra componenten in malware steken. Als de beveiliging één component uitschakelt, blijft een tweede component aanvallen. Andere threats verhinderen dat gebruikers de malware verwijderen. Deze threats verbergen het pictogram van de app, stellen de effectieve uitvoering van de malware uit, camoufleren de malware zodat deze eruit ziet als een legitieme app, en gebruiken social engineering om meer rechten te krijgen om het verwijderen van de app door de gebruiker te kunnen stoppen.

Dus als werknemers van uw organisatie hun Android-telefoons en tablets aansluiten op uw netwerk (via diensten zoals e-mail en VPN’s), moet er bij u een belletje  rinkelen. Zorg ervoor dat u over de juiste mobiele veiligheidscontroles beschikt die voorkomen dat deze mobiele telefoons de poort openzetten voor aanvallen op uw organisatie.

Meer over

Telecom

Deel

Fout: Contact formulier niet gevonden.

Meer lezen

Smartphone
AchtergrondCloud & Infrastructuur

Visterin Verdiept: ‘Hele’ markt voor Android en iOS

Encryptie
AchtergrondSecurity & Awareness

‘Android-encryptie loopt achter op iOS-encryptie’

ActueelSecurity & Awareness

GDPR domineert de discussie

Voorspelling
ActueelCloud & Infrastructuur

Palo Alto waarschuwt voor Android-trojan in 40 apps

Android
OpinieSecurity & Awareness

Malware, spyware, ransomware: Android is doelwit

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Populaire berichten

Meer artikelen

Footer

Direct naar

  • Kennisbank
  • Computable Awards
  • Colofon
  • Cybersec e-Magazine

Producten

  • Adverteren en meer…
  • Persberichten

Contact

  • Contact
  • Nieuwsbrief

Social

  • Facebook
  • X
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram
© 2025 Jaarbeurs
  • Disclaimer
  • Gebruikersvoorwaarden
  • Privacy statement
Computable.be is een product van Jaarbeurs