Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
    • Inzendingen
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief
Onderstaande bijdrage is van een externe partij. De redactie is niet verantwoordelijk voor de geboden informatie.
Pexels

Hoe de Cyber Resilience Act de regels verandert voor consumentenelektronica

8 oktober 20264 minuten leestijdCloud & InfrastructuurR2B Store

Vanaf september 2026 zijn fabrikanten en importeurs van producten met digitale componenten verplicht om actief misbruikte kwetsbaarheden te melden bij het Europese agentschap voor cyberbeveiliging ENISA. Die verplichting vloeit voort uit de Cyber Resilience Act, een Europese verordening die eind 2024 in werking trad. Voor de Nederlandse e-commerce sector, waar connected gadgets een groeiend aandeel innemen, is dit meer dan een juridisch detail.

De verordening richt zich op alle producten met digitale elementen die op de Europese markt worden gebracht. Denk aan slimme verlichtingssystemen, draagbare powerbanks met Bluetooth-connectiviteit, elektronische bandenpompen met app-bediening en telefoonhouders met draadloze oplaadtechnologie. Juist dit soort alledaagse consumentenelektronica valt nu onder een streng cybersecurityregime dat voorheen alleen voor zwaardere IT-infrastructuur gangbaar was.

Nederlandse webshops die dit type producten verkopen, staan voor een concrete uitdaging. Een partij als bij R2B Store selecteert en test gadgets voor mobiliteit en veiligheid al voordat ze in het assortiment komen, maar moet nu ook de digitale weerbaarheid van die producten borgen. Het is een verschuiving die de hele keten raakt, van Chinese fabrikant tot Nederlandse importeur.

Wat de meldplicht vanaf september 2026 precies vraagt

De eerste harde deadline van de Cyber Resilience Act valt op 11 september 2026. Vanaf dat moment moet elke fabrikant die een product met digitale elementen op de EU-markt brengt, actief misbruikte kwetsbaarheden binnen 24 uur melden aan ENISA. Dat staat beschreven in artikel 14 van Verordening (EU) 2024/2847, gepubliceerd in het Publicatieblad van de EU op 20 november 2024.

Die meldplicht geldt niet alleen voor de oorspronkelijke producent. Ook importeurs en distributeurs die kwetsbaarheden ontdekken, moeten de fabrikant en waar nodig de toezichthouder informeren. Voor een webshop die producten inkoopt bij buitenlandse leveranciers en ze onder eigen verantwoordelijkheid aanbiedt op de Europese markt, kan dat betekenen dat ze feitelijk als importeur worden aangemerkt.

Hoe Nederlandse e-commercebedrijven geraakt worden

De impact op de Nederlandse detailhandel in elektronica is aanzienlijk. Webshops die smart gadgets verkopen, importeren deze producten vaak rechtstreeks uit Aziatische fabrieken. Onder de CRA zijn zij verantwoordelijk voor het verifiëren dat de fabrikant aan alle cybersecurityvereisten voldoet, en kunnen ze dat niet aantonen, dan mag het product simpelweg niet op de markt worden gebracht.

Dat dwingt e-commercepartijen om hun inkoopproces grondig te herzien. Waar productbeoordeling eerder vooral draaide om fysieke kwaliteit en functionaliteit, wordt digitale veiligheid een even zwaar criterium. Bij R2B Store, dat vanuit Purmerend opereert, bestond al een proces van eigen producttests voordat artikelen in de verkoop gaan. De CRA voegt daar een laag aan toe die draait om software-updates, encryptie en veilige standaardinstellingen.

De volledige productie-eisen die in december 2027 van kracht worden

De meldplicht is slechts het eerste bedrijf. Op 11 december 2027 worden de volledige productie-eisen van de CRA van kracht, zoals beschreven op de beleidspagina van de Europese Commissie. Fabrikanten moeten dan security by design toepassen: producten worden standaard geleverd met veilige configuraties, ondersteunen versleutelde communicatie en ontvangen beveiligingsupdates gedurende de verwachte levensduur.

In de praktijk ontbreekt het bij veel goedkope gadgets nu nog aan basisbeveiliging. Standaardwachtwoorden die niet te wijzigen zijn, ontbrekende update-mechanismen en onversleutelde datastromen komen wijdverbreid voor. De verordening pakt dat structureel aan door de verantwoordelijkheid bij de bron te leggen, namelijk de fabrikant, en door markttoezichthouders de bevoegdheid te geven om niet-conforme producten van de markt te halen.

Wat er voor de koper van slimme accessoires verandert

Consumenten krijgen op termijn beter beveiligde producten, al zullen ze daar op het eerste gezicht weinig van merken in de winkelervaring. De verandering zit achter de schermen: in firmware die regelmatig gepatcht wordt, in documentatie over beveiligingskenmerken en in de garantie dat bekende kwetsbaarheden actief worden opgelost. Wie vandaag bij R2B Store een draagbare compressor of verlicht hardloopvest koopt, profiteert al van fysieke producttests, maar de digitale component wordt de komende jaren minstens zo belangrijk in de productselectie

Voor techprofessionals die werken in e-commerce, supply chain of productmanagement is het zaak om nu de interne processen door te lichten op de nieuwe verplichtingen. De meldplicht die in september 2026 ingaat, vereist concrete aanpassingen in de communicatie met leveranciers en in het incidentresponsproces. Bedrijven die daar nu mee beginnen, voorkomen dat ze straks met een assortiment zitten dat niet meer op de Europese markt mag worden aangeboden.

Meer lezen

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Panasonic viert dertig jaar Toughbook met nieuwe ai-rugged devices

    werkplek
    Werkplek & Beheer

    Econocom start met beheer digitale werkplek in Nederland

    NetApp
    Cloud & Infrastructuur

    NetApp wil storage-bottleneck voor ai factories weghalen

    Cloud & Infrastructuur

    ‘Broadcom vernietigt Europese cloudmarkt met VMware-praktijken’

    Cloud & Infrastructuur

    Ovhcloud breidt Belgisch partnernetwerk uit

    Cloud & Infrastructuur

    Stroomvraag datacenters in België loopt sneller op dan verwacht

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs