Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
    • Inzendingen
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Cegeka en Keyes lanceren ‘Belgian Critical Cloud’

28 mei 2026 - 09:16ActueelCloud & InfrastructuurCegekaKeyes
William Visterin
William Visterin

Cegeka Group en Keyes willen samen een soeverein, nationaal gecontroleerd alternatief bouwen voor kritieke digitale infrastructuur, specifiek gericht op overheden, defensie en andere operatoren van kritieke infrastructuur Het strategisch partnerschap krijgt de naam ‘Belgian Critical Cloud’.

De timing is geen toeval. Belgische overheden en beheerders van kritieke infrastructuur worden, volgens de twee initiatiefnemers, in toenemende mate geconfronteerd met de risico’s van afhankelijkheid van internationale cloudproviders die onder buitenlandse wetgeving vallen.

‘We zien de vraag in de markt duidelijk versnellen’, zegt Koen Deryckere, ceo van Cegeka Group. ‘Organisaties gaan steeds vaker op zoek naar betrouwbare lokale alternatieven die controle, compliance en veerkracht garanderen.’ Ook de markt volgt. Zo lanceerde TCS enkele dagen geleden een soevereine cloud, net als KPN in Nederland. En dan zijn er uiteraard de initiatieven van de hyperscalers zoals Google Cloud en AWS.

Wat biedt Belgian Critical Cloud?

De kern van het aanbod is een soevereine cloudpropositie met 100 procent Belgische dataresidentie, volledige naleving van Belgische en Europese regelgeving en operationele controle die volledig binnen België en de EU blijft. Onafhankelijkheid van extraterritoriale wetgeving blijkt daarbij een expliciete ontwerpvereiste.

Zowel Cegeka als Keyes beschikken over eigen infrastructuur en datacenters, wat hen onderscheidt van resellers of managed service providers die op andermans infrastructuur bouwen. Die controle over alle lagen – van fysieke infrastructuur tot dienstverlening – moet de garanties rond transparantie en soevereiniteit hard maken.

Laurence Mathieu, ceo van Keyes, spreekt over een geïntegreerde aanpak ‘die zowel publieke als private organisaties ondersteunt bij hun uitdagingen rond veerkracht, bedrijfscontinuïteit en strategische autonomie. ‘Daarnaast stellen we als organisaties één van de grootste pools van digitale en cloudexpertise in het land ter beschikking’, klinkt het.

Mathieu benadrukt dat het partnerschap verder wil reiken dan een puur technologische samenwerking: ‘We willen bijdragen aan de uitbouw van een volwaardig Belgisch ecosysteem rond digitale soevereiniteit, door geleidelijk industrie, academische wereld en innovatiepartners rond een gedeelde visie samen te brengen.’

Invulling volgt nog

Het partnerschap is opgezet als een structurele samenwerking met gedeelde investeringen, gezamenlijke governance en een gemeenschappelijke roadmap. De bedoeling is een industriële en financiële basis te leggen voor samenwerking op lange termijn.

Concrete technische details over de architectuur, beschikbare diensten of prijsmodellen liet de aankondiging vooralsnog achterwege. De komende maanden zal moeten blijken hoe Belgian Critical Cloud zich vertaalt van strategische positionering naar een concreet en toetsbaar aanbod voor de markt.

Meer over

soevereiniteit

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    TCS lanceert soevereine cloudoplossing voor Europese markt

    Cloud & Infrastructuur

    Lenovo sluit sterkste boekjaar uit de geschiedenis af

    Cloud & Infrastructuur

    Huawei beweert zonder ASML top van chip­in­du­strie te bereiken

    Cloud & Infrastructuur

    Imec maakt qubit met ASML-lithografie

    Cloud & Infrastructuur

    WatchGuard breidt cloudsecurity voor msp’s uit met overname Perimeters.io

    Cloud & Infrastructuur

    Gartner: overstap naar mainframe soms goedkoper dan bij VMware blijven

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs