Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
    • Inzendingen
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Home » Security & Awareness

Sans: Ai in cybersecurity fors toegenomen

14 juli 2026 - 18:01ActueelSecurity & AwarenessSans Institute
Cees Visser

Het gebruik van artificiële intelligentie (ai) binnen cybersecurity is in een jaar tijd gestegen van vijftig naar 78 procent van de organisaties. Dat blijkt uit het jaarlijkse ai-onderzoek van opleidingsinstituut SANS Institute onder ruim vijfhonderd cybersecurity- en it-professionals wereldwijd.

Volgens de studie wordt ai steeds vaker ingezet voor red teaming (waarbij beveiligingsspecialisten cyberaanvallen simuleren om zwakke plekken op te sporen), incidentrespons en applicatiebeveiliging.

Tegelijkertijd lopen het toezicht en de beheersing (governance) van ai achter op de snelle invoering ervan. Zo meldt 63 procent van de respondenten tekortkomingen bij het gebruik van ai voor dreigingsdetectie en incidentrespons, tegenover 45 procent een jaar eerder.

Daarnaast zegt 78 procent van de organisaties het afgelopen jaar te maken te hebben gehad met bevestigde of vermoedelijke ai-ondersteunde cyberaanvallen. Hoewel ai een grotere rol speelt, benadrukt Sans dat menselijke expertise onmisbaar blijft voor effectieve dreigingsdetectie en incidentrespons.

Ai als noodzaak

Volgens het onderzoek wordt ai door aanvallers ingezet in vrijwel elke fase van de aanvalsketen, van verkenning en exploitatie tot deepfake-gedreven social engineering.

95 procent van de respondenten is ervan overtuigd dat criminelen en andere dreigingsactoren ai actief inzetten. Dat maakt het gebruik van ai voor verdediging voor veel organisaties minder een strategische keuze dan een noodzakelijke reactie op een evoluerend dreigingslandschap.

Meer over

AICybercrimeKunstmatige intelligentie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Revolut gehackt zonder ook maar iets te hacken

    Security & Awareness

    Low-code-apps lekken data door verkeerd vinkje

    Security & Awareness

    Cy­ber­weer­baar­heid draait om sa­men­wer­king met markt

    Security & Awareness

    Hoe start je weer op na een ransomware-aanval?

    Security & Awareness

    Hoe manage je een cybercrisis?

    cyber criminal
    Security & Awareness

    Cybercriminelen investeren miljoenen in verlopen domeinnamen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Colofon
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Persberichten

    Contact

    • Contact
    • Nieuwsbrief

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.be is een product van Jaarbeurs