Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Visterin Verdiept: De grootste it-bedrijven ter wereld

07 augustus 2017 - 13:593 minuten leestijdAchtergrondInnovatie & TransformatieAppleCiscoDellGartnerGoogleIBMMicrosoftOracleSamsung
William Visterin

Apple, Samsung en Google. Niet toevallig zijn de grootste it-bedrijven ter wereld behoorlijk actief in mobiele technologie. Maar waar staan pakweg IBM, Microsoft, Dell, Oracle en Cisco in de lijst van honderd grootste it-bedrijven? Wie wint en wie verliest in de strijd der it-giganten?

Het is op basis van het jaarlijkse onderzoek van Gartner dat de lijst van grootste it-bedrijven ter wereld wordt samengesteld. Hun top honderd baseert zich op hun omzet in it, communicatiediensten niet meegerekend. Op basis van de lijst (zie onder voor de top dertig) kunnen we enkele significante trends signaleren.

Apple oppermachtig

Apple, dat vorige week zelfs nog de verwachtingen van de analisten overtrof, is met ruime voorsprong het grootste it-bedrijf ter wereld. Het bedrijf haalt maar liefst honderd miljard omzet meer dan Samsung, de tweede in de lijst. Google, Microsoft en IBM vervolledigen de top vijf. De omzet van Apple is intussen bijna drie keer die van IBM.

Top vijf moet inbinden

We hebben het heel vaak over consolidatie in de it-markt, waar fusies en overnames nooit ver weg zijn. Sommige it-bedrijven, als Apple, zijn inderdaad erg groot geworden. Toch valt het momenteel nog mee. 

Het is niet zo dat de grootste it-bedrijven aan een snel tempo groter en machtiger worden. De top tien uit deze lijst haalt momenteel 32 procent van de omzet van de hele top honderd, vorig jaar was dat nog 33 procent. Uit de top vijf zag enkel Google zijn omzet toenemen.

Nieuwe kansen

Lange tijd ging het in it over SMAC: social, mobile, analytics en cloud. Gartner had het altijd over de befaamde ‘The Nexus of Forces’ als het platform van digital business. Concurrent IDC over the third platform. Ook hier staat SMAC centraal. Dit blijft nog steeds van tel, maar duidelijk is dat er de komende jaren nieuwe domeinen zullen ontluiken waar it-bedrijven in kunnen groeien. Gartner denkt hierbij onder meer aan internet of things en bitcoin.

Verliezers en (Chinese) winnaars

Zware verliezers zijn er niet in de top honderd en soms gaat het om overnames of financiële constructies, waardoor vergelijken moeilijk is. Toch vallen sommige bedrijven als Sharp (van plaats 61 naar 75) en Acer (van 70 naar 83) behoorlijk terug in de lijst. 

Bij de winnaars zijn de grootste stijgers vaak van Chinese komaf: Alibaba (de Chinese Amazon), Tencent (de Chinese Facebook) en Huawei (de Chinese Samsung). Met de eveneens Chinese Oppo en Vivo die hun omzet zelfs meer dan zagen verdubbelen.

Zakelijke technologie blijft relevant

Traditionele it-markten, zoals die rond zakelijke technologie, zagen hun groei vertragen of stilvallen. Maar deze markt blijft wel significant. Bedrijven als Cisco, Ricoh en Oracle zagen hun omzet stabiel blijven. Die van SAP steeg. 

Ook de outsourcers uit de lijst doen het behoorlijk, ondanks (of dankzij) het cloudtijdperk. De omzet van zowel Atos, Accenture, Cognizant, Capgemini en Tata Consulting Services (allemaal bedrijven in de top honderd) steeg bijvoorbeeld licht. 

Top dertig

Bij Gartner gaat het dus om de top honderd, wij geven vanuit Computable een gereduceerde versie van de lijst met de dertig grootste it-bedrijven:

# Leverancier Omzet 2016 Omzet 2015
1 Apple  218 235
2 Samsung  139 142
3 Google 90 75
4 Microsoft  86 88
5 IBM  77,8 79,6
6 AT&T  71 52
7 Dell  59,5 55
8 Intel 57,6 54
9 HP Inc 48 50
10 HPE 46 49
11 Lenovo 43 47
12 Amazon  42 32
13 Sony 42 43
14 NTT 41 37
15 Comcast  40 37
16 Oracle 37 37
17 Huawei 37 24
18 Cisco 36 37
19 Panasonic 35 33
20 LG 34 37
21 Accenture  34 32
22 SoftBank  31 26
23 Verizon  31 30
24 Fujitsu  29 27
25 Facebook  28 18
26 Canon  27 28
27 Philips Electronics  27 26
28 SAP  24 23
29 Deloitte  23 21
30 Tencent  23 16

Omzet is in miljard dollar, bron: Gartner Global Top 100 IT Vendors 

Verder in de lijst vinden we bekende namen als Ricoh (38), NEC (48), Asus (58), Netflix (70), Salesforce (71), Adobe (90) en Netapp (96).

Meer over

FusiesOvername

Deel

Fout: Contact formulier niet gevonden.

Meer lezen

AchtergrondCloud & Infrastructuur

Visterin Verdiept: Telefonie naar de cloud?

Salesforce
AchtergrondSoftware Innovation

Visterin Verdiept: Vijf trends in CRM

AchtergrondCarrière

Visterin Verdiept: Belgische ICT’er ligt goed in markt

Windows 10
AchtergrondWerkplek & Beheer

Visterin Verdiept: Is Windows 10 top of flop?

AchtergrondCarrière

Visterin Verdiept: Je bedrijfswagen ruilen voor geld?

AchtergrondGovernance & Privacy

Visterin Verdiept: Securitybudget schiet omhoog

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Populaire berichten

Meer artikelen

Footer

Direct naar

  • Kennisbank
  • Computable Awards
  • Colofon
  • Cybersec e-Magazine

Producten

  • Adverteren en meer…
  • Persberichten

Contact

  • Contact
  • Nieuwsbrief

Social

  • Facebook
  • X
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram
© 2025 Jaarbeurs
  • Disclaimer
  • Gebruikersvoorwaarden
  • Privacy statement
Computable.be is een product van Jaarbeurs