Computable.be
  • Thema’s
    • Security & Awareness
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Software Innovation
  • Computable Awards
    • Nieuws Computable Awards
    • Hall of Fame
  • Cybersec e-Magazine
  • Kennisbank
  • Inlog
  • Nieuwsbrief

Hof verwerpt verdrag EU-VS over gebruikersdata

17 juli 2020 - 08:55ActueelData & AI
Christel Dieleman
Christel Dieleman

De Privacy Shield-overeenkomst, die verplaatsing en opslag van gebruikersgegevens tussen Europa en de Verenigde Staten regelt, is ongeldig. Dit verklaarde het Europees Hof gisteren. Als bedrijven zich aan modelcontractbepalingen houden, mogen zij wel data blijven doorspelen aan de VS.

De Privacy Shield-deal was de opvolger van het eerder ongeldig verklaarde Safe Harbour-verdrag. De regeling gold vanaf juli 2016. De internationale overeenkomst beschermde gegevens van Europese burgers al meer dan zijn voorganger, maar de bescherming is volgens het Hof nog niet voldoende.

De data-uitwisseling met de VS wordt niet meteen geschrapt. Er moet op dit moment een nieuw systeem worden bedacht om gegevens op een veilige manier uit te wisselen. Volgens de VRT zijn de gesprekken op dit moment al in volle gang.

Eurocommissaris voor Justitie Didier Reynders vertelde aan de Vlaamse omroep dat hij constructief gaat werken aan de ontwikkeling van een sterker en duurzamere manier van data-uitwisseling. Vrijdag spreekt  hij de Amerikaanse minister van Handel, Wilbur Ross. Ross gaf eerder aan zeer teleurgesteld te zijn over het feit dat de Privacy Shield-deal ongeldig is verklaard.

Amerikaanse inlichtingendiensten

Het grootste bezwaar tegen de overeenkomst is, dat niet kan worden ingezien welke gegevens worden bewaard, zoals dat in Europa volgens de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG) moet. Ook hebben Amerikaanse inlichtingendiensten meer toegang tot data van gebruikers.

Zogeheten modelcontractbepalingen blijven wel geldig. Dit zijn standaardvoorwaarden die door de EU en gegevensverwerkers zijn opgesteld en die aan de AVG voldoen. Als bedrijven zich aan deze voorwaarden houden, kunnen zij wel data blijven doorspelen aan de VS.

Privacy-activist Max Schrems

De zaak tegen de Privacy Shield-deal startte in 2013 toen de Oostenrijkse auteur en privacy-activist Max Schrems Facebook aanklaagde. Schrems keurde af dat Facebook data van Europese gebruikers in de VS opslaat. Hij zorgde er ook voor dat de eerdere Safe Harbour-deal, ongeldig werd verklaard.

In een reactie op de uitspraak van gisteren vertelde Schrems dat hij blij is en het een flinke klap is voor Facebook. ‘Het is duidelijk dat de VS zijn beveiligingswetten serieus moet aanpassen, als Amerikaanse bedrijven nog een grote rol willen spelen op de Europese markt.’

Meer over

Privacy

Deel

Fout: Contact formulier niet gevonden.

Meer lezen

Europa
ActueelData & AI

Deezer en Spotify: EU moet techreuzen VS aanpakken

Amerikaanse vlag
ActueelCloud & Infrastructuur

EU staat Microsoft bij in mail-dispuut met VS

AchtergrondOverheid

‘EU en VS stevenen af op cryptokloof’

Computable.be
OpinieOverheid

‘VS-diensten vallen meer en meer onder EU-recht’

Amerikaanse vlag
ActueelData & AI

Europarlement betwijfelt nieuwe privacy-deal EU-VS

ActueelData & AI

Onderzoek datatransfer EU-organen aan AWS en Azure

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Populaire berichten

Meer artikelen

Footer

Direct naar

  • Kennisbank
  • Computable Awards
  • Colofon
  • Cybersec e-Magazine

Producten

  • Adverteren en meer…
  • Persberichten

Contact

  • Contact
  • Nieuwsbrief

Social

  • Facebook
  • X
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram
© 2025 Jaarbeurs
  • Disclaimer
  • Gebruikersvoorwaarden
  • Privacy statement
Computable.be is een product van Jaarbeurs